• AveryBackground02.jpg
  • AveryBackground03.jpg
  • AveryBackground04.jpg
facebook
Events
twitter
 

azalea_rhodo

Criteria for Business of the Year

Demonstrate the nominees performance in as many of the following areas as applicable.

  • Excellence/Leadership in field of expertise
  • Business growth (increased sales, profitability and expansion)
  • Increased employment and sound employee relations
  • Customer Service/Quality
  • Innovation/Research & Development (marketing, product development, environmental responsibility or technological advances)
  • Community/Charitable Involvement
  • Use of local resources (utilizing educational institutions, natural resources, goods, services, etc.)

Criteria for Man of the Year & Woman of the Year

Demonstrate the nominees performance in as many of the following areas as applicable.

  • Contributions to the business leadership of Avery County
  • Contributions to the quality of life in Avery County
  • Demonstrate the nominees qualities of leadership, cooperation and teamwork
  • Discuss how the nominee inspires others to better serve our community

2016 Award Recipients

Business of the Year

Recipient:Skyline/Skybest

Business Person of the Year

Recipient:Chip King

Volunteer of the Year

Recipient: Ruth Shirley

Nonprofit of the Year

Recipient: Avery County Habitat for Humanity


 

 

Past Recipients
Man of the YearWoman of the Year

Business of the Year

2015 - Sheriff Kevin Frye Dr. Janet Barton Speer The Crossnore School
2014 - David Burleson Edwina Sluder Williams YMCA of Avery County

2013 - John Wilson


2012 - Bill Close

Nancy Morrison


Kay Decherd

Carolina Mountain Life Magazine


Mountain Electric Cooperative

2011 - Sam Ray
Tense Banks Avery County Centennial Coalition
2010 - Ed Neff Peggy Coscia Grandfather Mountain Stewardship Foundation
2009 - Boyd McCloud Cindy Peters The Art Cellar Gallary
2008 - Frank Vance Alice Suddereth Carolina Barbecue
2007 - Judd Gowin Hope Harvey Cannon Memorial Hospital
2006 - Jake Owens Peggy Evaul Mountaineer Landscaping
2005 - Philip Shoemaker Phyllis Crain Mountain Jewelers
2004 - Mike Estep Sherri Carriker
2003 - Junior Sluder Doris Greene
2002 - Mike Harding Kate Gavenus
2001 - Jim Morton Doris Brown
2000 - Roy Krege Erika McClung
1999 - Charlie Vail Judy Donaghy
1998 - Fred Pfohl Catherine Pfaff
1997 - Jud Drennan Carolyn Davis
1996 - Charles Milford Janet Speer
1995 - A. P. Dixon Stella Bowers
1994 - Jack Wiseman Christine Buchanan
1993 - Dean Taylor Marty Barinowski

1992 - Fred Hughes Mary Pritchard
1991 - Hugh Morton Myra Brinkley
1990 - N. J. MacDonald Linda Taylor
1989 - Charles VonCannon Sue Brooks
1988 - William Speer Virginia Norris
1987 - Don Holdren Sallie Sutherland
1986 - Roy Krege Edwina Sluder
1985 - James Heaton Thelma Hughes
1984 - Harry McGee Barbara Timberman
1983 - John Wilson Dr. Emma Fink
1982 - A. E. Sluder Verner Miller
1981 - Bud Calloway Virginia Smith, Dec.
1980 - Ralph Baird Martha Pyatte
1979 - Dr. H. C. Evans
Martha Guy
1978 - Bill Wilkins Ruth Calloway
1977 - Floyd Banner Kay Wilkinson
1976 - S. K. Mortimaer, Jr. Sibyl Thompson